Stephen Briggs

stephenBriggsStephen Briggs: ilustrator, pisarz, dramaturg, aktor. Urodzony w 1951 w Wielkiej Brytanii. Z twórczością Pratchetta związany na wielu płaszczyznach.

W Polsce jego nazwisko kojarzone jest głównie z świato-dyskowych terminarzy wydawanych w latach 2000-2005; pierwszej mapy: „Świat Dysku Mappa” (1998), „Humoru i mądrości Świata Dysku” (2009) oraz najnowszego kompendium wiedzy: „Żółw przypomniany” (2013).

Swoją przygodę z Pratchettem rozpoczął w 1991, kiedy to zaadoptował „Trzy wiedźmy” na potrzeby sztuki teatralnej w ramach swojej działalności w Oxford’s Studio Theatre Club. Od tego czasu spod jego ręki wyszło 15 scenariuszy teatralnych – zyski ze sprzedaży praw autorskich w tym obszarze przekazywane są na wspieraną przez Terry’ego Pratchetta Orangutan Fundation. Stephen znany jest również z tego, że gra w swoich sztukach jako aktor: w „Trzech wiedźmach” wcielił się w postać Felmeta, natomiast w pozostałych gra głównie Lorda Vetinariego.

Oprócz sztuk teatralnych, kompanionów i terminarzy Stephen ma na swoim koncie współtworzenie kilku map Świata Dysku: wspomnianej wcześniej „Świat Dysku Mappa” oraz niewydanych w Polsce „The Streets of Ankh-Morpork” i „A Tourist Guide to Lancre”. Współpracował również przy tworzeniu „Książki kucharskiej Nianii Ogg”. Jednak to nie koniec jego zasług. Wielbiciele brytyjskich audiobooków wydawanych przez ISIS znają go jako lektora powieści Terry’ego, który zastąpił wcześniejszego „czytającego”: Nigela Planera.

Comments are closed.