Terry Pratchett

Terry Pratchett, a właściwie Sir Terrence David John Pratchett, urodził się 28 kwietnia 1948 roku w Beaconsfield. Gdy tak, jak inne dzieci zastanawiał się, kim chciałby być, gdy dorośnie, zawód „pisarz” zapewne nie przyszedł mu do głowy. Jego największym marzeniem było zostanie astronomem. Niestety oczywisty brak szczególnych zdolności matematycznych pokrzyżował jego plany.

Jednak właśnie dzięki zamiłowaniu do astronomii młody Terry zainteresował się powieściami science-fiction i zaczął uczęszczać na konwenty. Już wtedy próbował swoich sił w pisarstwie. Jego pierwsze opowiadanie zostało opublikowane, kiedy miał 13 lat (w szkolnej gazetce – dwa lata później wydano je komercyjnie). Jako że posiadał niezaprzeczalny dar lekkiego pióra, zdecydował się na studiowanie dziennikarstwa. W tym czasie szlifował swoje umiejętności, a po godzinach pisał „do szuflady”.

W trakcie jednego z wywiadów, które przeprowadzał z współwłaścicielem małego wydawnictwa, wspomniał o tym, że napisał książkę. Ta informacja trafiła do właściwych osób – wkrótce została wydana książka zatytułowana „Dywan”. Co ciekawe, Terry osobiście wykonał do niej ilustracje.

Zachęcony pozytywnym odzewem, autor wkrótce wydał dwie kolejne powieści – tym razem z gatunku science-fiction, który przez całe życie pozostał bliski jego sercu – „Ciemna strona słońca” oraz „Warstwy wszechświata”. Nadal jednak głównym źródłem utrzymania Pratchetta było dziennikarstwo.

W roku 1980 został rzecznikiem prasowym Centralnego Zarządu Elektroenergetyki na obszarze, który obejmował trzy elektrownie atomowe. Wyczucie czasu okazało się dość niefortunne, jako że wkrótce przed objęciem przez Terry’ego tego stanowiska, miał miejsce „wypadek jądrowy” w niesławnej elektrowni Three Mile Island. Pratchett żartował, że napisałby książkę o swoich doświadczeniach z tego okresu, gdyby uważał, że ktokolwiek by mu uwierzył.

Prawdziwym przełomem w karierze pisarskiej Terry’ego było stworzenie „Koloru magii”, powieści z gatunku fantasy, która zapoczątkowała słynny cykl „Świat Dysku”. Po ukończeniu czwartej powieści z serii, Pratchett zdecydował się na pisarstwo na pełen etat. Zrezygnował wtedy ze swojej pozycji w Centralnym Zarządzie Elektroenergetyki i całkowicie poświęcił się pisaniu. Wszystkie książki, które wychodziły spod jego pióra, nieodmiennie okazywały się bestsellerami. Czytelnicy byli zachwyceni jego prozą o tak niecodziennej, a zarazem intrygującej formie.

Dziś Terry Pratchett ma w swoim imponującym dorobku pisarskim między innymi liczący 39 podstawowych pozycji „Świat Dysku”, a także pochodne cyklu – Nauki Świata Dysku, mapy, terminarze, albumy i wiele innych. Ponadto napsał dwie serie książek dla dzieci (Trylogia o Nomach i Johnnym Maxwellu), wspólnie z Neilem Gaimanem – „Dobry Omen”, a Stephenem Baxterem – „The Long Earth”. Spod jego pióra wyszła również „Nacja” oraz „Dodger”, które wyróżniają się na tle innych powieści autora tematyką.

Za swoje dzieła Pratchett był wielokrotnie nagradzany. W 1998 został kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury. Utytułowano go również doktorem honoris causa kilku uniwersytetów. W 2008 roku otrzymał tytuł szlachecki.

Od 2007 roku Terry zmaga się z postępującą chorobą Alzheimera. Jednak dzięki wczesnej diagnozie i rozpoczęciu leczenia, utrzymuje się w dobrej formie, która pozwala mu na kontynuowanie pracy twórczej. Pratchett jest również orędownikiem eutanazji i konsekwentnie dąży do legalizacji tej procedury w Wielkiej Brytanii. Jako uzasadnienie tych poglądów podaje fakt, że chciałby sam zdecydować jak i kiedy odejdzie z tego świata – dopóki jeszcze w pełni panuje nad swoim ciałem i umysłem.

Biografie ludzi związanych z twórczością Terry’ego Pratchetta:
Stephen Baxter
Stephen Briggs

Comments are closed.