Krejtowy poradnik prezentowy cz. 1

present-boxNo i znowu mamy grudzień. Miesiąc, który niejednego z Was przyprawi o solidny ból głowy. No bo znowu trzeba się rozglądać za świątecznymi podarkami dla bliskich. A może nawet dla siebie? A podczas codziennej życiowej gonitwy łatwo przeoczyć wszelkie rynkowe nowinki i ciekawostki. Ale nie obawiajcie się! My zachowaliśmy czujność i spieszymy z pomocą. Przygotowaliśmy dla Was zwięzły dwuczęściowy poradnik prezentowy dla każdego pratchettomaniaka lub dla osoby posiadającej takowego wśród rodziny albo bliskich znajomych. W odcinku pierwszym skupimy się na rzeczach, które powinniście spokojnie dostać na rodzimym rynku. Część druga zawieje lekko egzotyką ale póki co…

sekary120120Gra planszowa Świat Dysku: Sekary
Wydawnictwo Phalanx
Dostępne: m.in. sklep internetowy wydawnictwa
Cena: 149,95 zł

Jeśli ktoś wspomina o grze planszowej osadzonej w płaskiej nierzeczywistości Świata Dysku, zapewne przed oczyma staje Wam fenomenalne Ankh-Morpork z intrygami, radosnym podkładaniem sobie świni i wbijaniem sztyletów w plecy. Sekary to zupełnie nowe podejście do tego świata. Co powiecie na grę logiczną w wysyłanie słów za pomocą tytułowego systemu niemagicznej komunikacji? Zanim pomyślicie „ale nuda”, pędzę z wyjaśnieniem: gra bywa równie zabawna i nieprzewidywalna jak jej poprzednik. Sytuacja na planszy zmienia się co kolejkę, główkowania jest co niemiara, a co najlepsze – mnogość wariantów rozgrywki zadowoli wszystkich. Lubicie negatywną interakcję? Zagrajcie na zasadach współzawodnictwa. Wolicie główkować wspólnie? Świetnie, jest wariant kooperacyjny abyście mogli razem skopać tyłki zacofanych pocztowców Moista. A co najlepsze, wystarczy otworzyć pudełko z grą żeby zachwycić się jakością wykonania wszystkich elementów. Nic tak nie sprawia radości jak uczucie że oto trzyma się dłoniach prawdziwy produkt klasy premium. Serdecznie polecamy!

folklorSD120170Folklor Świata Dysku
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Dostępne: 
m.in. sklep internetowy wydawnictwa
Cena: 32 zł

Dysk zawsze był światem i zwierciadłem światów. Ta ikoniczna fraza zainspirowała brytyjską folklorystkę Jacqueline Simpson do przeprowadzenia wnikliwej analizy Świata Dysku pod kątem mitów, wierzeń, podań i legend oraz wyłuskania ich lokalnych odpowiedników na naszym nudnym, okrągłym globie. Przepraszam, nudnym? Okazuje się że wcale nie! Być może trochę słabujemy pod względem liczby obecnych w naszym życiu antroporficznych personifikacji, ale koloryt i fantazja rodzimych „kulistych” mitologii są równie fascynujące jak te dyskowe odbicia w lustrze fantazji. Warto sięgnąć po tę pozycję zwłaszcza by prześledzić dokładnie skąd Terry czerpał inspiracje tworząc panteon, rasy, demony i wierzenia na Dysku. Uwierzcie, niektóre nawiązania są mniej oczywiste niż moglibyście przypuszczać. Całość napisana jest bardzo przyjemnie, z polotem i humorem. Lektura obowiązkowa nie tylko dla fanów.

spiritOfFantasy120170Terry Pratchett. Życie i praca z magią w tle
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Dostępne:
m.in. sklep internetowy wydawnictwa
Cena:
32 zł

Tytuł książki Craiga Cabella krzyczy „biografia!”. Okładka też dokłada swoje trzy grosze. Na dodatek pozycja ta trafiła na polskie półki już po śmierci Terry’ego Pratchetta, trochę mylnie sugerując że jest to typowy tytuł biograficzny napisany by szybko trafić do księgarń. Okazuje się że nic bardziej mylnego. Pierwotnie książka ukazała się w roku 2012, kiedy nikt z nas nie przypuszczał że Terry odejdzie niecałe trzy lata później. Tak naprawdę otrzymujemy wnikliwą dziennikarską robotę mającą na celu – poza dość pobieżnym zapoznaniem nas z prywatnym życiem autora – ciekawą momentami analizę tekstów Pratchetta. Można podczas lektury książki poczuć że została napisana ręką fana gatunku, kolekcjonera i naprawdę dobrego gawędziarza wplatającego w omówienia miejsc czy postaci masę ciekawych anegdot związanych z życiem pisarza. I może właśnie dlatego całość czyta się szybko i z zainteresowaniem. Warto sięgnąć by spojrzeć na bibliografię Terry’ego Pratchetta pod nieco innym kątem niż zazwyczaj.

Część druga subiektywnego przeglądu prezentowego już wkrótce. Będzie światowo i ekskluzywnie, bo skupimy się w niej na pysznościach na razie niedostępnych w Polsce. Stay tuned!

Bez kategoriiPermalink

Comments are closed.