Wyrd Sisters w Centrum Łowicka

W ostatnią sobotę (01.06.2013) w warszawskim Centrum Łowicka mieliśmy okazję obejrzeć przedstawienie teatralne Wyrd Sisters przygotowane przez grupę The Cheerful Hamlets, działającą przy Uniwersytecie Warszawskim. Muszę przyznać, że przedstawianie w adaptacji Stephena Briggsa wyreżyserowane przez Merial Mazur stoi na naprawdę wysokim poziomie, a każdy aspekt sztuki został precyzyjnie dopracowany.

The Cheerful Hamlets działają od 1996. Po tym co ujrzałem chyba trudno byłoby mi napisać, że to grupa amatorów – raczej profesjonalistów, którzy wybrali inną drogę zawodową niż deski teatru, a to co robią czynią przede wszystkim z pasją. I właśnie tę pasję czuło się od początku do końca.

Całe przedstawianie odbyło się w języku angielskim – fakt, który chyba dla całej publiczności nie był problemem: aktorzy mówili wyraźnie i płynnie – dzięki czemu nawet osoby, które od dłuższego czasu nie miały kontaktu z żywym językiem, nie miały problemów ze zrozumieniem wypowiadanych kwestii.

Stroje użyte w sztuce również zachwycały. Natomiast rekwizyty zachowały pewien minimalizm (w większości wykonane z pięknie pomalowanego kartonu) – lecz mimo to w jakiś niepojęty sposób oddawały Babciną filozofię mówiącą, że „rzeczy, które próbują wyglądać jak rzeczy, często wyglądają bardziej jak rzeczy niż same rzeczy”.

A samo przedstawienie? Trzeba przyznać sztuka idealnie oddała klimat książki Pratchetta, a cała sala kilkukrotnie wybuchała śmiechem.  Aż człowiek żałuje, że grupa zaplanowała tylko 2 występy (drugi odbędzie się 15 czerwca 2013, w Centrum Łowicka w Warszawie, ul. Łowicka 21). Tym, którzy nie załapali się na premierę, proponuję spróbować dokonać rezerwacji na ten drugi termin.

Jakub „QbaJak” Gruszka

Listę aktorów i osób zaangażowanych w spektakle znajdziecie poniżej. W nawiasach () oznaczono osoby grające w przedstawieniu z 01.06.2013, w nawiasach [] z 15.06. Wszystkie zdjęcia pochodzą ze spektaklu z 01.06.2013.

Reżyser: Merial Mazur
Scenografia: Zuzanna Gwardys, Anna Weksej
Kierownik planu: Wojciech Szczerbakow
Makijaż: Joanna Muchlińska

Granny Weatherwax: Kamila Grabowska
Nanny Ogg: Katarzyna Wolfke
Magrat Garlick: Marcjanna Lipińska
Duke Felmet: Sebastian Hitchinson
Duchess: Alina Polko
King Verence: Michał Woźniak
Fool: Paweł Oliferuk
Tomjon: Samir Malki
Hwel: Alexander Stroganov
Vitoller: Krzysztof Neszper

Anna Kania: Actor /Robber 3/ Gumridge
Joanna Kędziorek: Soldier 2 /Guard 1
Maria Piątkowska: Demon /Witch 1/ (Chamberlain)
Katarzyna Pietrucha: Peasant /Player /“Guard”/Wimsloe
J. Arcadio Montero: Bowman /Guard 3/ (Robber 2)
Joanna Muchlińska: Witch 2/ Robber 1/ Mrs Vitoller
Joanna Sokołowska: Witch 3/ Guard 2/”bundle”
Maciej Tomaszewicz: Sergeant/ Guard 4/ (Bedlin)
Anna Weksej: [Chamberlain/Robber 2/ Bedlin]

Comments are closed.